Seminarski i Diplomski Rad

Komunikacija i cenzura
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: Ekonomski fakultet, Sarajevo

САДРЖАЈ:
1. О ОПШТОЈ КОМУНИКАЦИЈИ УОПШТЕ 3
2. ПОЈАМ ЦЕНЗУРЕ 4
3. КОНТРОЛА И/ИЛИ ЗАБРАНА 6
4. МОДАЛИТЕТИ ЦЕНЗУРЕ 8
5. ТИПОВИ ЦЕНЗУРЕ У КОМУНИКАЦИЈСКОЈ РАВНИ 9
6. ПРЕВЕНТИВНА, НАКНАДНА И АУТОЦЕНЗУРА 10
7. ЛИТЕРАТУРА
2
1. О КОМУНИКАЦИЈИ УОПШТЕ
Термин комуникација потиче од латинске речи communicatio и значи: саопштавање, саопштење, веза, опхођење, општење, додир, саобраћај.
Способност комуникације једна је од најважнијих човјекових одлика. Путем комуникације човјек изражава своје потребе, жеље, преференције итд.
Као што је познато једну од првих, али и најопширнијих дефиниција комуникације дао је још 1909. године амерички социјални психолог Kooley. Према његовом тумачењу, комуникација је механизам помоћу којег људски односи егзистирају и развијају се, а сачињавају га сви симболи духа са средствима њиховог преношења кроз простор и очувања у времену.
Комплексност комуникације као сложеног феномена довела је до тога да постоји преко 250 различитих дефиниција комуникације. Најкраће, комуникација је преношење информација од пошиљаоца ка примаоцу под условом да се служе истим кодом, односно да прималац разуме информацију.
Имамо две основне врсте комуникације: вербална и невербална.
Вербална комуникација се одвија уз помоћ речи, реченица, реченичних низова, све до мањих или већих монолошких партија.
Невербална комуникација се одвија уз помоћ гестова, мимике, интонације итд.
Вербална комуникација, у форми језика, служи за преношење предметно – логичких појмова или апстрактних идеја.
Невербална је усмерена на регулисање самог механизма социјалне интеракције, на изражавање ставова и емоционалних стања.
Треба нагласити да вербалну комуникацију најчешће прати невербална, и обрнуто.
Комуникација се одвија путем слања и примања порука. Пошиљалац шаље информације и прима их од слушалаца, а слушалац није само прималац већ је и пошиљалац информација. Повратне информације сведоче о томе како је нека послана информација прихваћена и интерпретирана од стране прималаца. Повратне информације су врло важне јер омогућавају контролу процеса размене порука.
3
2. ПОЈАМ ЦЕНЗУРЕ
Значењски обим појма цензуре, како се његов термин користи у савременим језицима, релативно је јасан и у својим битнијим одредницама није дискутабилан. Иако сама реч потиче од латинског глагола censere, чије је основно значење проценити и оценити, етимолошка одређења овог термина ипак се разликују. Најпре то је :

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!